/ROZHOVOR/ Po dlouhé době zažil zimní přípravu doma, v české lize. Byla jiná než ty, na které byl zvyklý z Ukrajiny či Anglie? A kolik bodů by Karviná měla získat k definitivě záchrany? I na to odpověděl fotbalový gólman Jan Laštůvka v rozhovoru pro Deník.

Karviná vstupuje do soutěže s velmi dobrou pozicí v tabulce i bodovým ziskem. Kdy nejpozději byste chtěli být zachráněni?
Nechtěl bych se pouštět do odhadů a spekulovat, kolik bodů bude potřeba k záchraně. Jasně, máme nějakou pozici, která by na nás měla působit pozitivně, a zimní přestávku jsme si užili bez zbytečných nervů, ale ligu pro příští sezonu ještě vybojovanou nemáme a s tím do jara půjdeme. Soustředíme se na sebe a budeme chtít uspět v každém zápase. Takhle jsem na to zvyklý z předchozích působišť a vždy se mi to osvědčilo jako správná cesta.

Čtěte také: Zlín povede v boji o Evropu v roli kapitána Jugas: Chci být nejlepší

Váš los ale není zrovna jednoduchý…
Toho jsme si vědomi, ale že bychom kvůli tomu měli mít těžké spaní, to zase ne. Spíš bych to otočil doma to sice budeme mít těžké, ale zase hrajeme sváteční zápasy s Plzní, oběma pražskými S, Boleslaví. Opravdu bych si přál, abychom v nich konečně vyprodali náš stadion. To jsou přesně ta utkání, na která se určitě fanoušci i my hráči těšíme.

Jak budete jako osobnost kabiny působit na spoluhráče před těžkými zápasy venku?
Budu se snažit kluky povzbudit. Toho losu bych se nebál, i soupeři budou pod tlakem, v jejich domácím prostředí pod ještě větším. My si to vyzkoušeli na podzim. Opravdu není jednoduché zvládat zápasy, ve kterých prostě musíte, zatímco soupeř jen může. Každý má v podvědomí, že takové utkání prostě potřebujete zvládnout za tři body. I my ho měli. Nechtěli jsme hned spadnout do boje o udržení a ukočírovat to v hlavě není jednoduché. Teď na jaře se ty role obrátí a toho bychom mohli využít. Soupeři budou muset hrát na tři body a útočit, to je může svazovat. Musíme do toho dát vše.

Už před startem sezony jste říkal, že osobní mety jdou stranou. Platí to stále?
Samozřejmě, koukám jen na úspěch kolektivu. Ten je pro mě prvořadý. Když to přeženu pokud vychytám deset nul, tak to bude super, protože by to znamenalo deset bodů a jistotu záchrany. Ale osobní mety jdou fakt mimo mě.

Říká se, že třicet bodů znamená záchranu. Jste blízko…
A daleko zároveň. Kamarádi nebo známí mi také říkali: Vždyť vám stačí devět bodů, to jsou tři výhry, to hravě zvládnete. Ale to nemusí být samo sebou. Nikdo k nám nepřijede s tím, že nám odevzdá body a zase odjede. Všichni soupeři jsou těžcí. Ale samozřejmě, že čím dřív to bude, tím lépe pro všechny. Trenér si pak může zkoušet různé herní varianty, další hráče, všem se bude hrát lépe. K záchraně vede jen jedno: musíme to odjezdit a makat jeden za druhého jako na podzim. Navíc to neznamená, že když dosáhneme na třicet bodů, že pro nás liga skončila. Záchranu máme jako první cíl, ale každý chce skončit co nejvýše a o to se budeme snažit i my.

Po dlouhé době jste zažil zimní přípravu doma. Byla odlišná?
Ani ne. Byla o něco delší, než když jsem byl venku, ale jinak to probíhalo podobně. Na venkovní umělce jsem dlouho netrénoval, v Dněpru byla umělka v hale, ale bylo to skoro stejné. Velkým plusem bylo soustředění v Turecku, kde jsme potkali kvalitní soupeře. Poláci (Białystok) vedou svoji ligu, i ukrajinská Poltava má svou kvalitu, i když jim odešli nějací hráči. Prověřili nás.

Nepřehlédněte: Titul? Překvapení se stávají, usmívá se boss Slavie Tvrdík