Den vítězství na Ukrajině - zásadní obrat

12. 5. 2019    jpgazeta
Vítr se změnil a nyní fouká do jiných plachet. Vycítil to dokonce i Antonina Geraščenko (Anton Geraščenko, gej, Antonina je jeho přezdívka, pozn. překl.), který na svém Facebooku napsal v postu úryvek z filmu "Jen starci jdou do boje" ... Zkrátka a dobře, lidé jásali naplno. Ale nepříliš c nimi jásal nově zvolený prezident, který upřednostnil skoupou a polovičatou slovní zásobu. Vovo, ale vždyť tě zvolili všichni tito lidé - právě ti, kteří dnes vyšli do ulic. Budeš schopen zasloužit si jejich důvěru? V opačném případě se připravuj na "studenou sprchu" při parlamentních volbách.

50 000 lidí, 365 000, 700 000!
Tak se v posledních třech letech měnila dynamika počtu účastníků oslav Dne vítězství na Ukrajině. V roce 2017, kdy, jak se zdálo, bylo všechno zaválcováno pod asfalt a ulice kontrolovali nacističtí útočníci, kteří byli kryti policií, se 50 000 Ukrajinců zdálo být obrovským počtem. Polovina stovky tisíce v zemi vítězného nacismu se nebála, nehledě na ponižování, bití a represe, zůstat věrná své skutečné minulosti, svým opravdovým, posvátným hodnotám!

O rok později došlo k novému kvalitativnímu skoku, o němž naše internetová stránka psala : "Den vítězství loni předvedl velmi jasně - spousta lidí na Ukrajině se již přestala bát nacistického pouličního teroru, opět se vrátila ke svým svátostem a nebála se žádných hrozeb a zákazů. Ale letos se 9. květen stal opravdu celonárodním svátkem, čísla hovoří sama za sebe: podle výpočtů ministerstva vnitra se v roce 2017 ve všech městech Ukrajiny zúčastnilo oslav asi 50 tisíc lidí a v roce 2018 - připravte se! - 365 tisíc! 365 000 !!"

A co potom říct na 700 tisíc? Jen vydechnout s úlevou: "Za mým oknem se vznáší do nebe neporažená země". Skutečná, nezlomená Ukrajina, které se podařilo přežít 5 let nacistické okupace a která nyní ve skutečnosti slaví nejen 74. výročí Vítězství, ale také vítězství nad režimem Porošenka. Byli s to! Vytrvali! Odhodili! Vyhnali!

Toto oslavuje celá země. Všichni lidé. Proto je údaj blízký milionu důkazem vnímání Dne vítězství jako začátku nové éry, éry bez zběsilého šovinismu a teroru radikálů. Lidé slaví "nový rok". To, co předvede Zelenský, který prozatím mdle zamumlal cosi nesrozumitelného o "dnu vděčnosti" s protiruským přízvukem ("Nikdo nemá právo privatizovat toto vítězství, říkat, že se to mohlo stát bez Ukrajinců" - copak někdo něco takového někdy řekl?), zatím není důležité. Důležité je, že porošenkovští upíři, "gauleitři", "pomocná policie" byli posláni do čerta. Už to je úspěch!

A tak nějak to všechno v porovnání s předchozími roky díky tomu vypadalo nově. Nejenže bylo více lidí, ale všichni se začali chovat jinak: oslavující, policie, úřady a dokonce i nacističtí radikálové.

Oslavící se narovnali a vzpřímili v celé své výšce - v Kyjevě se Nesmrtelného pluku zúčastnilo 50 tisíc lidí! Těch 50 tisíc, které v roce 2017 byly součtem všech Ukrajinců 9. května, nyní přišlo na demonstraci pouze v hlavním městě, ale byla přece i další města, v nichž Vítězství uctilo mnohem více obyvatel!

Kyjev (viz úvodní fotografie k článku).

Jednotný antifašistický průvod - tak to je možné nejlépe nazvat. Všechny věkové kategorie a vrstvy obyvatelstva.

Že nebyly rudé vlajky? Že jsou zakázány? Pchá! Ledy jsou prolomeny. Záporoží: (viz fotografie ve zdroji, pozn. překl).

Cožpak bylo něco takového možné před 2 lety? "Ledy se hnuly, pánové porotci!"

V Oděse bylo rekordní množství květin přineseno k pomníku Neznámého námořníka, který pokryl celý podstavec: (viz fotografie ve zdroji, pozn. překl).

Ano, zde se to obešlo bez rudých vlajek, s typickým oděským důvtipem byl zákaz "hacknut" jinak: prostě se začali oblékat do červené barvy.

Na zkrotlé nácky vykřikovali: "Banderovští běsi, pryč z Oděsy!".

A v Charkově už starosta Kernes slibuje, že přejmenovanému prospektu Žukova se vrátí původní název, a zároveň připomíná, že je na čase odstranit "smetí" - stany "ATOšniků" z náměstí ve městě. Vítr se změnil a nyní fouká do jiných plachet. Vycítil to dokonce i Antonina Geraščenko, který na svém Facebooku napsal v postu úryvek z filmu "Jen starci jdou do boje" ...

Samozřejmě, bylo by dost naivní předpokládat, že dobře živená banda pouličních pogromistů, zvyklá na to, že vše je dovoleno, by se zcela překovala na pacifisty a někam sama zmizela. Bohužel, to je ještě daleko, a není nutné, aby se "rozpouštěla", na tyto hady čekají palandy - opět to dokázali útokem na organizátora Nesmrtelného pluku v Charkově a polili ho slzným plynem. Ale dynamika opět ukazuje - je to spíše rudimentární. Dříve byl teror masový, nyní to jsou jednotlivé incidenty. Neměli bychom zapomínat, že právě Charkov byl a zůstává "východoukrajinským Norimberkem" - vlastí Patriota Ukrajiny a Azova. Je tam ještě hodně práce.

Ano, prozatím jsou takové ošklivé případy, jako jsou zatčení za georgijevské stužky na Den vítězství. Bylo zadrženo 13 osob, vystaveny správní protokoly. Ale zdá se, že i to je jistá setrvačnost porošenkovských kádru a ukazatelů. S největší pravděpodobností bude v příštím roce nad tím policie zavírat oči. A ještě lépe bude, když se tyto věci zruší zákonem.

Zkrátka a dobře, lidé jásali naplno. Ale nepříliš c nimi jásal nově zvolený prezident, který upřednostnil skoupou a polovičatou slovní zásobu. Vovo, ale vždyť tě zvolili všichni tito lidé - právě tito, kteří dnes vyšli do ulic. Budeš schopen zasloužit si jejich důvěru? V opačném případě se připravuj na "studenou sprchu" při parlamentních volbách.  
 Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

ZDROJ >>