Díky adresnému zvaní přišly loni na onkologickou prevenci statisíce lidí

Adresné zvaní na preventivní onkologická vyšetření zaznamenalo v loňském roce vynikající výsledky. Tento projekt VZP funguje už třetím rokem. Pozvánky budou klientům největší zdravotní pojišťovny chodit do schránek i letos.

dnes 15:10

SDÍLEJ:

VZP

VZPFoto: vzp.cz

Účast na preventivních prohlídkách má zásadní význam pro úspěšnost léčby rakoviny. Včasné zjištění nádorového onemocnění totiž v naprosté většině případů zcela zásadně zvyšuje šanci pacienta na uzdravení. VZP na to upozorňuje mimo jiné v souvislosti se Světovým dnem boje proti rakovině, který připadá na tuto sobotu.

Největší nárůst v docházce na preventivní vyšetření, které může včas odhalit počínající nádor tlustého střeva a konečníku, zaznamenala VZP v Praze (+25,5 %) a v Karlovarském kraji (+22,2 %).

Nad republikový průměr dosáhl i Středočeský kraj (+18,4 %), Liberecký kraj (+16,4 %), Kraj Vysočina (+14,7 %) a Ústecký kraj (+14,5 %).

Loni odeslala VZP klientům přes milion zvacích dopisů

Celkem za celý loňský rok rozeslala VZP klientům 1 011 919 zvacích dopisů na preventivní onkologické prohlídky. Pozvánky jsou adresovány těm klientům, kteří mají na vyšetření ze zákona nárok, ale už několik let se jich nezúčastnili.

Cílovou skupinou v rámci projektu adresného zvaní byli:

  • u rakoviny tlustého střeva a konečníku muži i ženy od 50 do 70 let (loni pozváno 750 215 klientů VZP),
  • u screeningu rakoviny prsu ženy od 45 do 70 let (loni pozváno 293 265 pojištěnek VZP),
  • u rakoviny děložního hrdla ženy od 25 do 70 let (loni 324 981 pojištěnek VZP).

Hranice 70 let je stanovena jen pro účely tohoto projektu – i nadále ale probíhají screeningová vyšetření bez omezení horní věkovou hranicí. Totéž se týká dolní věkové hranice u screeningu rakoviny děložního hrdla.

Autor: Redakce

ZDROJ >>