Hra barev. Niagarské vodopády se dočkaly nového osvícení

Vodopády na řece Niagara každý rok přitáhnou až 20 milionů turistů, kteří sem za nádhernou podívanou přijíždějí podívat doslova z celého světa. Vodopády však nejsou jen demonstrací krásy a síly přírody, která ohromí každého, kdo uvidí jejich mohutnost a uslyší hřmění úctyhodné masy padající vody. V noci se totiž z vodopádů stává příležitost ukázat trochu té lidské vynalézavosti, estetiky a marketingu. Když se Niagarské vodopády ponoří do tmy a zůstane jen hlasité hučení vody, je na čase zapnout světla a promítnout na vodní sloupce barevnou podívanou. Osvícení vodopádů je od minulého týdne navíc ještě barvitějším zážitkem, protože zde byly nově nainstalovaná LED světla, která nahradila staré halogeny.

Foto Niagara Falls Illumination Board

Nápad osvítit Niagarské vodopády je možná až překvapivě starý. První osvětlení sem bylo nainstalováno už v roce 1860 a čítalo dohromady 200 světel. Dnes už vodu prosvěcuje celkem 1400 LED světel. Modernizace osvětlení Niagarských vodopádů stála čtyři miliony dolarů a vystřídala to staré, které bylo nainstalováno před 20 lety.

Slavnostní spuštění nového osvětlení se odehrálo minulý čtvrtek. Jak nová světla fungují, se můžete podívat v reportáži americké televize CBS, jejíž odkaz naleznete pod článkem.
Set 1400 světel je rozdělen do 350 zón, které pokrývají celé vodopády. Každá zóna disponuje pouze světly červené, zelené, modré a bílé barvy, jejich kombinováním však lze na padající vodu promítnout různé barevné variace. Každá barva se může navíc díky bílým LED světlům měnit z velmi sytých do jemných odstínů a celkově by měl tento systém zajistit o mnoho lepší zážitek než stará halogenová světla.

Další výhodou nového osvětlení je podstatně nižší spotřeba elektrické energie. LED světla srazí celkovou spotřebu o 60 %, takže se dá očekávat, že pokud vydrží dostatečně dlouho, bude investice do nového osvětlení výhodná i z čistě ekonomického hlediska.

Video

ZDROJ >>