Huawei chystá žalobu na český stát za pomluvu a nekalé obchodní praktiky v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace WTO! Věc může skončit až u obchodní arbitráže a Česko přijde o miliardy korun! Peking hodlá použít smlouvu o ochraně investic z roku 2005! Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ohrozil Českou republiku a její obraz jako bezpečné země pro investice, úřad Dušana Navrátila představuje bezpečnostní hrozbu pro české daňové poplatníky!

Huawei chystá žalobu na český stát za pomluvu a nekalé obchodní praktiky v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace WTO! Věc může skončit až u obchodní arbitráže a Česko přijde o miliardy korun! Peking hodlá použít smlouvu o ochraně investic z roku 2005! Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ohrozil Českou republiku a její obraz jako bezpečné země pro investice, úřad Dušana Navrátila představuje bezpečnostní hrozbu pro české daňové poplatníky!

Redakce Aeronetu získala další klíčové informace z pozadí neutuchající kauzy čínské firmy Huawei. Podle našeho informačního zdroje české zastoupení Huawei společně s centrálou čínského kolosu v Pekingu zvažují hned dva děsivé kroky, které by měly zásadní dopad na Českou republiku. České zastoupení Huawei v Praze posuzuje a zvažuje podání žaloby na Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost za pomluvu a nekalé obchodní praktiky s cílem poškození firmy, značky, dobrého jména firmy a jiných chráněných práv. Tuto informaci přinesly i PL [1]. Jenže, to není všechno! Centrála Huawei v Pekingu potom podle našich informací z okolí Pražského hradu již ve středu najala evropské právníky a specialisty na mezinárodní obchodní právo a Huawei zvažuje, že zažaluje Českou republiku u Světové obchodní organizace (WTO) za hrubé porušení ochrany investic čínské společnosti v České republice, ke které se Česká republika zavázala 8. prosince 2005 podpisem bilaterální smlouvy mezi Českou republikou a Čínou o ochraně investic [2].

Situace je vážná a podle našich exkluzivních zdrojů čínská ambasáda již našla viníka a považuje Dušana Navrátila, ředitele NÚKIB a spolu s ním i českou vládu a Andreje Babiše (jenž vyzval 18. prosince k odstranění všech telefonů Huawei na Úřadu vlády) za hlavní aktéry zpravodajské hry s cílem poškození investic čínské společnosti Huawei v České republice. Vymyšlené výroky o nebezpečnosti síťových systémů Huawei, bez jakéhokoliv podložení a zdůvodňující pouze “teoretická” a “potenciální” rizika, mohou stát Huawei miliardy, a to nikoliv českých korun, ale miliardy dolarů. Čínské zastoupení čekalo na čtvrteční zasedání poslanecké sněmovny ve čtvrtek a očekávalo se, že bezpečnostní výbor sněmovny toto obvinění Huawei smete ze stolu jako zcela nepodložené, podobně jako v Německu toto smetla ze stolu BSI. Místo toho se stal opak a výbor de facto doporučil, aby 160 státních, bankovních a strategických organizací v ČR provedlo bezpečnostní audity svých informačních systémů a zbavily se zařízení a technologií Huawei a ZTE. Více v článku zde. Čínská trpělivost přetekla.

Bez důkazů o špionáži bude nepodložené obvinění Huawei pro české občany v arbitráži hodně drahé

Žaloba na český stát v ČR není tou největší hrozbou, mnohem závažnější je situace, pokud se Huawei opravdu obrátí na mezinárodní arbitráž a Světovou obchodní organizaci, protože ta bude postupovat v arbitráži podle smlouvy o ochraně investic mezi ČR a Čínou z roku 2005. Výroky Babišovy vlády k odstranění a nepoužívání telefonů Huawei ze dne 18. prosince 2018 [3], které později Andrej Babiš odvolal a vzal zpět, kroky poslanecké sněmovny a bezpečnostního výboru proti Huawei, pořad Fokus na České televizi zaměřený proti Huawei a samotný státní úřad NÚKIB, který tuto hysterii vyvolal, to všechno naplňuje skutkové obrysy nepřátelských kroků vůči Huawei v rozporu s články č. 2 a 3 podepsané smlouvy o ochraně investic.

Hlasování Bezpečnostního výboru proti Huawei ve čtvrtek 10. ledna 2018, vlevo Radek Koten (SPD) jako předseda výboru, vedle něj Dušan Navrátil, šéf NÚKIB jako navrhovatel usnesení. Tohle hlasování může stát daňové poplatníky miliardy dolarů z arbitráže…

V článcích smlouvy se hovoří o rovném zacházení s čínskými investory a investicemi jako je zacházeno s jinými investory z jiných zemí, což je v ostrém rozporu s bláboly Bezpečnostního výboru PS, který ve čtvrtek přijal usnesení, které doporučuje, aby české úřady a firmy používaly raději západní technologie než ty čínské od Huawei a ZTE. Česká republika tím provedla na úrovni poslanecké sněmovny nepřátelský krok proti Číně a v rozporu se smlouvou mezi ČR a Čínou o ochraně investic. Na dotaz naší redakce, proč SPD a jmenovitě předseda Bezpečnostního výboru PS a poslanec za SPD pana Radek Koten neupozornil jako předseda na výboru, že přijetím usnesení proti Huawei, bez důkazů a pádných argumentů o vině a pochybení Huawei, může vzniknout riziko mezinárodní arbitráže proti ČR, jsme nedostali od SPD žádnou odpověď.

Německá informační služba nezjistila, že by Huawei někoho špehoval

Může tak dojít k absurdní a nebezpečné situaci, kdy právě Bezpečnostní výbor PS bude čínskou stranou spatřován jako hlavní viník a autor statutárního nepřátelského kroku proti čínské firmě Huawei a její investici v ČR, což bude u arbitráže WTO pod hlavičkou arbitrážní komory a střediska pro řešení sporů z investic ICSID použito jako klíčový argument. Čínská firma předloží podle očekávání bezpečnostní audity pro řadu německých firem, např. Volkswagen, kvůli kterému si Huawei musela v roce 2013 nechat udělat audit, a ty jsou platné pro celou EU, což vůbec nezaznělo ani na bezpečnostním výboru PS ve čtvrtek, protože nikdo o tom ani neví, že Huawei má německé bezpečnostní prověrky pro své technologie v Německu. Sesterská organizace BND, Úřad pro informační bezpečnost BSI, navíc uvedl [4], že pro zákaz používání produkce Huawei neexistují žádné hmatatelné důkazy a pro jakýkoliv zákaz jakékoliv firmy jsou potřeba důkazy. Američtí partneři podle BSI citují pouze “potenciální” riziko, což je ten samý narativ, jaký používá Dušan Navrátil jako šéf NÚKIB a všichni okolo.

Dušan Navrátil, šéf NÚKIB.

Existuje ale velmi vážné podezření ještě z jedné věcí: Snaha o usnesení Bezpečnostního výboru PS ze strany NÚKIB, který mění razanci útoku. NÚKIB je pouze vládní watchdog agentura bez exekutivního práva, ovšem usnesení Bezpečnostního výboru je výrok legislativního tělesa, resp. jedno z výborů legislativního tělesa, a to mění v mezinárodním obrazu situaci a argumenty pro případnou arbitráž. NÚKIB nezastupuje český stát v exekutivní, ani v legislativní rovině, to zastupuje pouze parlament a vláda ČR. A obě dvě tělesa vyzvaly k odstraňování technologií Huawei. Jak je možné, že předseda bezpečnostního výboru na toto neupozornil, a spolu s ním ani nikdo jiný ve výboru? Chápete, páni poslanci, že mezi ČR a Čínou existuje smlouva o ochraně investic, a když vy, jako poslanci, vyzvete 160 českých firem přímo či nepřímo ke krokům proti Huawei a ZTE, že to může skončit u mezinárodní arbitráže, protože tím pomlouváte, špiníte a bez důkazů poškozujete čínské investice Huawei v ČR?

Znovu se ukazuje, že český parlament a jednotlivé výbory jsou plné diletantů. kteří nerozumí své práci, nemají tušení o mezinárodních smlouvách a dalekosáhlých důsledcích, pokud někdo přijme nějaká usnesení proti cizímu investorovi, která nejsou podložena pádnými a tvrdými fakty a důkazy, které by prokázaly, že Čína zneužívá investice k poškozování zájmů bezpečnosti ČR. Pokud by se něco takového ukázalo, Huawei by přišla o všechny zakázky v západním světě. Jenže pokud premiér a po něm i Česká televize a nakonec i bezpečnostní výbor v čele s předsedou “z alternativní” SPD vyhlásí kroky proti Huawei a odstraňování čínských technologií, potom je logické, že se můžeme opět dočkat další arbitráže. Američtí partneři řeknou hop, a český politik skočí. Zláme přitom nohy českému daňovému poplatníkovi, který to potom u arbitráže zacvaká. Nejsou kádry! Jsou jenom zástupy nýmandů a všechoschopných diletantů ochotných ke všemu.

-VK-

Šéfredaktor AE News

ZDROJ >>