Kauza Čapí hnízdo: dotační úřad měl pochyby už před deseti lety

Úřad Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy měl podle zjištění serveru iRozhlas už v roce 2008 k dispozici posudky, které zpochybňovaly přínos dotace. Navíc varovaly, že projekt je nadhodnocený a žadatel o evropské peníze nejasný.

Český rozhlas si posudky vyžádal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Texty jsou stručné a všechny se shodují v tom, že stavba poslouží především k vlastní prezentaci investora, přínos pro veřejnost je však diskutabilní. Jeden z posudků zpochybňuje schopnost údajně malé firmy splatit stamilionové úvěry.
Posuzující si všimli i nepravdivosti prohlášení, že na nemovitostech nejsou vázána žádná věcná břemena. Zaujalo je také nadhodnocení některých nákladových položek. „Odhad nákladů jen na dodávku nadzemní části konstrukce jízdárny včetně opláštění ve výši 15 milionů korun přesahuje obvyklé náklady,” stojí v hodnocení.

Jak šel čas s Čapím hnízdem„Hned při počátečním studiu podkladů projektu vynikne nejednoznačná identifikace žadatele,” zkritizoval žádost druhý posudek. Přiložená daňová přiznání se totiž týkala společnosti ZZN Agro Pelhřimov s. r. o., tedy předchůdce žadatele. Tu však v prosince 2007 Agrofert převedl na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov.
Pouhý týden po této změně zažádala staronová společnost o padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné majitele firmy dohledat . Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.
Hodnotitel navíc dospěl k názoru, že přibližně 400milionový úvěr je pro firmu neúnosně vysoký. Úředníkům proto doporučil, aby po žadateli chtěli vysvětlení. K tomu však nikdy nedošlo. Současné vedení ROP hájí nedůslednost svých předchůdců slovy, že posudky měly pouze „doporučující charakter”. Ane jeden z autorů posudků, ani Marek Kupsa, který tehdy středočeský ROP vedl, už navíc v úřadu nepůsobí.

Autor: Redakce

ZDROJ >>