Kdo nosí vánoční dárky ve světe místo našeho Ježíška?

Vánoce se neúprosně blíží a s nimi i nepřetržitá radost a vyčkávání dětí na Ježíška, který jim pod stromeček nadělí nádherné dárečky, o které si napsaly a splní jim všechny sny a přání, na které byť jen chvilinku pomyslely. Věděli jste, na koho ale vlastně čekají děti v jiných zemích? Kdo jim vlastně pod stromeček nosí dárky?

Česká republika

Určitě každý zná Ježíška – malinkaté jezulátko, který dostával dárky na jeho narození a ty teď svým způsobem vrací všem hodným dětem. Přichází na Štědrý den, po štědrovečerní večeři, když zazvoní zvoneček, aby odkládal pozornost a nepozorovaně vklouzne skrz okno a nadělí dárky pod stromeček.

lactation-1584600_960_720

Spojené státy americké

Kdo by neznal amerického Santa Clause. Málokdo ale ví, že Santa Claus vlastně na svém počátku červený hábit ani nenosil. Toto svoje typické oblečení totiž získal až díky firmě Coca Cola, která jej využila na začátku minulého století pro svoji reklamní kampaň. Vánoční dárky rozváží na saních taženými soby, z noci na 24. a 25. Prosince a děti po celé USA je rozbalují až ráno.

santa-31665_960_720

Rusko

V Rusku převládá pravoslavné křesťanství. To znamená, že děti dostanou svou vánoční nadílku až 7. ledna, kterou jim nadělí Děda Mráz v doprovodu krásné Sněhurky, kteří přijíždí na saních z nedaleké Čukotky.

santa-claus-1680771_960_720

Anglie

Ačkoliv má Anglie mnoho společného s USA, dárečky zde Santa Claus nenaděluje. Perfektně ho zastupuje vzhledově velmi podobný Father Christmas, tedy Otec Vánoc. Dárečky schovává dětem do punčoch zavěšených na krbu a samozřejmě pod stromeček. 

merry-1628845_960_720

Německo

V Německu není tato volba jednoznačná. Na jihu země dostávají děti vánoční nadílku od malého jezulátka podobné našemu, s názvem Christkind. Naopak na severu země děti očekávají starého dědečka Weinachstmanna.

gift-1808805_960_720

Polsko

U našich sousedů dětem naděluje dárky sv. Mikuláš. Ne však ten, kterého u nás známe z 5. prosince. Jejich sv. Mikuláš naděluje klasicky na Štědrý den.

snow-1813157_960_720

Itálie

V této zemi není rozvoz dárků zrovna jednoduchou záležitostí. Starají se o tuto činnost totiž hned dvě postavy. Některým dětem přináší dárky Babbo Natale – chlapík podobný našemu Mikuláši, který přijíždí na saních až z Finska. Nadílka se rozbaluje buď na Štědrý den, nebo druhého dne ráno. Těm dalším dětem ale naděluje dárky žena – rovnou čarodějnice, se jménem Befata, ale až 7. ledna, podobně jako v Rusku. 

bag-21467_960_720

Dánsko

V Dánsku se dárečků můžeme dočkat 24. prosince od taktéž malého jezulátka se jménem Julemand, které s radostí využívá pomoci malinkých skřítků Nissel.

christmas-tree-1081826_960_720

Svět je prostě veliký a dětí je hodně, takže je jen dobře, že v každé zemi naděluje někdo jiný. Alespoň máme vždy jistotu, že bude obdarováno každé dítko. A pestrost těchto postav je skutečně překvapivá.  

Please follow and like us:

ZDROJ >>