Konec světa a cestování časem?

    Přiznejme si to: Planeta se otepluje, populace se rozšiřuje a životně důležité přírodní zdroje se vytrácejí tak rychle, že nejsme schopni je řádně nahradit. Nemluvě o tom, že se lidská rasa pomalu, ale jistě sama tlačí na pokraj jadernému vyhynutí.

   Dalším faktem je, že naše Slunce bude stárnout zhruba 7, 6 miliard let, než začne zvětšovat svůj objem a Zemi zcela pohltí. Život na Zemi by měl ovšem zaniknout již o několik x let dříve, jelikož stárnutí Slunce bude zrychlovat globální oteplování, co znamená, že se všechna voda ze zemského povrchu vypaří, stejně tak i atmosféra a unikne do vesmíru. Ze Země se tak stane velmi horký, suchý a neobyvatelný míč.
   Přesto bychom si mohli ještě nějakou dobu na této nádherné planetě užít, to ale nezáleží jen na nás, i když v blízké budoucnosti nejspíše ano.

apocalyptic-374208_1280

   Stephen Hawking tvrdí, že je čas opustit naši Matičku Zemi. Je pesvědčen, že dlouhodobá budoucnost lidské rasy musí být ve vesmíru.
   Podle jeho slov bude opravdu dost těžké zabránit katastrofě na planetě Zemi v příštích sto letech, natož pak tisících, nebo milionů.
   Podle Federace amerických vědců existuje zhruba 22.600 zásob jaderných zbraní roztroušených po celém světě, z nichž je 7.770 neustále připraveno k použití.
   Vzhledem k neschopnosti jaderných států zavázat se ke globální jaderné smlouvě a nešíření jaderných zbraní, je hrozba nukleární katastrofy téměř na denním pořádku a v budoucnu pravděpodobně i poroste.

   Navzdory tomu, co Hawking popisuje jako „sobecký a agresivní lidský insktinkt“ by se podle jeho teorií mohla najít další planeta, přizpůsobivá životu. To bychom ovšem museli umět cestovat rychlostí světla.
   Hvězda, která je naší Zemi nejblíže, je Proxima Centuari (4,2 světelných let daleko = kdybychom dosáhli rychlosti světla, dostali bychom se tam za 4,5 roku), nedá se ale určit, zda by byla obyvatelná.
   Bohužel v tuto chvíli můžeme cestovat pouze asi v deseti-tisícině rychlosti světla, což znamená, že kdybychom použili stejné vybavení, jako během první cesty člověka na Měsíc, cesta bude trvat zřejmě 50.000 let.
    Žádný člověk by tudíž cestu nepřežil, nehledě na další faktory, jako je kosmické záření a radiace.

  

   Na druhou stranu, pokud člověk vyvine takovou technologii, která by dokázala cestovat rychlostí světla, znamenalo by to teoreticky i cestování do budoucnosti. Pětiletá cesta rychlostí světla by mohla astronauta ve vesmíru posunout o 1000 pozemských let.

asteroids-1017666_1280

Please follow and like us:

ZDROJ >>