Lékaři díky speciální aplikaci fotí popáleniny mobilem

Lékaři na Klinice popáleninové medicíny pražské vinohradské nemocnice už nemusí kvůli fotografiím popálenin pacientů čekat na profesionálního fotografa, ale mohou si je pořizovat sami mobilním telefonem. Díky aplikaci české společnosti Syscom software se pak snímky zašifrují a uloží do pacientovy složky na zabezpečeném serveru.

S jednoduchým ovládáním, rychlá, praktická, zašifrovaná. Takové byly základní potřeby, které musela splnit nová aplikace pro specilizované pracoviště, jakým je Klinika popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (KPM FNKV) v Praze. Klinika slouží jako popáleninové centrum se spádovou oblastí celých Čech a zabývá se těmi nejtěžšími popáleninami u dětí i dospělých.

Syscom software, který za vývojem a nasazením aplikace stojí, ji klinice věnoval zdarma. Aplikace zároveň obsahuje kompletní archiv fotodokumentace jednotlivých případů, včetně základních informací o pacientech. Její vývoj na míru přišel zhruba na milion korun.

Čtěte také: Nákupy za miliardy? Špitály pořizují léky bez soutěže a bez smluv

„V popáleninové medicíně je fotodokumentace velice důležitá, protože druhou možnost představuje jen sejmutí obvazů, které bývá pro pacienta velice bolestivé a vyžaduje celkovou anestezii," vysvětluje potřebnost nové aplikace přednosta kliniky Robert Zajíček. Fotodokumentace těchto úrazů navíc často slouží i jako podklad pro policejní vyšetřování nebo pro pojišťovny.

Pořizování dokumentačních snímků bylo navíc dosud vázáno na přítomnost profesionálního fotografa, který má však s klinikou smlouvu jen na poloviční úvazek. Díky tomu, že Syscom dodal lékařům i část IT techniky, mohou si již základní fotodokumentaci pořizovat lékaři sami, například při příjmu.

Fotograf se tak věnuje jen zásadním snímkům, které vyžadují profesionální provedení. To například zahrnuje co nejvěrnější zachycení barev, které je nezbytné pro stanovení diagnózy, nebo posuzování průběhu hojení popáleniny při lékařských konziliích a v rámci přeložení z jiné nemocnice.

Čtěte také:V Klášterci odkryli síť výrobců drog. Léky obstarával lékárník v podmínce

„Od chvíle, kdy lékař pořídí fotografii, jsou data zašifrována. Jejich přiřazení ke konkrétnímu pacientovi probíhá v systému na základě QR kódu, který se generuje na základě pacientovy karty. Prohlížet snímky a manipulovat s nimi je možné pouze přes server, ke kterému je několik úrovní přístupových oprávnění," vysvětluje ředitel Syscom software Kamil Bouška.

Po přihlášení do aplikace prostřednictvím internetu vidí lékař nejen fotografie v časové posloupnosti, ale i „detail pacienta," ve kterém má všechny údaje o něm. „Ovládání je naprosto jednoduché, používá veliké ikony i široké řádky, aby nemohlo dojít k mylné volbě, když se lékař věnuje pacientovi," popisuje ředitel aplikaci.

„Vývoj aplikace trval i s praktickým testováním zhruba šest měsíců a stál nás kolem jednoho milionu korun," přibližuje hodnotu daru Vladimír Němec, prokurista softwarové společnosti.

ZDROJ >>