Na lyžařský byznys v Alpách zbývá 80 let

Na konci tohoto století zmizí z alpských vrcholků okolo 70 procent současné sněhové pokrývky. Hlavní lyžařská sezona bude podstatně kratší (nyní od prosince do dubna). Pokud se nezastaví nebo výrazně nezpomalí současné globální oteplování, lyžařské areály v nadmořské výšce nad 2500 metrů nebudou mít dostatek sněhu pro provozování zimních sportů.

dnes 09:07 1

SDÍLEJ:

Ilustrační foto.

Ilustrační foto.Foto: Ivan Pírko

V nové studii, o které informoval časopis The Cryosphere, na to upozorňují vědci z výzkumného ústavu sněhu a lavin ve švýcarském Lausanne. Rok 2100 jako „konečná" je podle Švýcarů ta optimističtější varianta. Pohled na holé alpské sjezdovky prý bude stále častější. Zatímco nyní se vyznavači lyžování sjíždějí do středisek už v prosinci, za nějaký čas by sezona mohla začínat až v lednu.

Není taky prý daleko doba, kdy se lyžování přesune nad 2500 m n. m., ale ani tam se nezastaví. V Alpách bude v zimě stále častěji pršet než sněžit. Podle měření, která se ve Švýcarsku provádějí více než 150 let, byl loňský březen nejchudší na srážky za sledované století a půl. Poslední tři roky byly navíc Vánoce s malou sněhovou nadílkou.

Nenechte si ujít: Irák zahájil vojenskou ofenzivu k osvobození západní části Mosulu

Autor: Pavel Hrabica

ZDROJ >>