Nejdéle žijící živočichové, kteří přežijí i vaše vnoučata!

Svět je plný velikým množstvím roztodivných druhů živočichů. Některé druhy pouze na svět vystrčí tykadla a už ho musí znova opustit, jiní tu zase přežívají desítky až stovky let. Věděli jste, kteří živočichové se dožívají nejvyššího věku?

Velryba grónská

Tento kytovec žije ve studených mořích severní polokoule a dorůstá délky až 18-ti metrů. Jeden z největších živočichů vůbec se však také vyznačuje dlouhověkostí a patří mezi nejdéle žijící savce. Věk velryby se odhaduje mezi 150-ti až 200 lety. Zajímavý nález však měli lidé u pobřeží Aljašky, kteří zjistili stáří velryby, která přežila hon a útoky harpunou na 211 let.

whale-1696051_960_720

Želva obrovská

Suchozemský tvor, který i mladém věku patří mezi nejpomalejší – želva obrovská. Můžeme je najít na Seychelských ostrovech, které leží nad Madagaskarem. Zvíře může vážit až 200 kilo, což z ní dělá druhou největší suchozemskou želvu a dožívá se v průměru 160-ti let. Ačkoliv to na první pohled nemusí být znát, želvy jsou překvapivě vynikajícími plavci. Tyto želvy byly na některých ostrovech dokonce již vyhubeny a bohužel jsou stále k dispozici na černých trzích.

turtle-1514109_960_720

Žralok malohlavý

Tento žralok žije severněji než ostatní, což mu pomáhá s dlouhověkostí. Žije ve vodách v okolí Grónska a Islandu. Ačkoliv nejde o největšího ze žraloků, může dorůstat do úctyhodné délky 8 metrů. Nejde ani o útočný druh, ačkoliv v roce 1859 byl uloven jedinec, který měl lidskou nohu v žaludku.

Dosahuje pohlavní zralosti ve věku 150 let. Podle studií mu pomáhá extrémní chlad, který může aktivovat geny zpomalující proces stárnutí. Může se tedy dožívat neuvěřitelných 392 let, plus mínus 120 let. Maximální délka života činí tedy 512 let.

shark-426566_960_720

Medúza

Medúza je druhým stadiem v životním cyklu žahavců a existuje mnoho druhů, které mají nejrůznější tvary a velikosti. Největší medúza je Talířovka obrovská, jejíž ramena dosahují délky až 37 metrů. Na zemi existovali před pěti sty, až sedmi sty miliony let, což z nich dělá nejstarší mnoho orgánové živočichy. Nejběžnější délka života medúz je v rozmezí několika hodin u malých jedinců, až do rozmezí několika měsíců, či let u velkých druhů. Existují však 3 neobvyklé druhy a ty můžou být podle vědců i nesmrtelné. Je to proto, že jedinec je schopen se transformovat z medúzy zpět do prvního stádia cyklu. Díky opakovanému procesu, který se nazývá transdiferenciace, dokáže přeměnit jeden typ buněk na druhý. Jedinec pak po procesu rozmnožování znovu prodělá transformaci do nezralého stadia a začne znovu dospívat.

jellyfish-1450470_960_720

Tito živočichové tu tedy budou ještě dalších desítek, nebo stovek let po nás. V porovnání s délkou našeho, lidského života, je náš čas opravdu jen titěrný, proto ho užijme s rozvahou.

ZDROJ >>