Nemocnice bez návštěv? Konec v nedohlednu

Jižní Morava – Už měsíc se musejí pacienti na lůžkových odděleních nemocnic v Jihomoravském kraji obejít bez návštěv svých blízkých. Navíc nemocnice zůstanou kvůli epidemii virových onemocnění dýchacích cest zavřené zřejmě i v následujících týdnech. „V posledních letech jsme měli zákaz návštěv zhruba tři týdny, letos je ale chřipková epidemie silnější a ani po měsíci otevírat nebudeme. Navíc ošetřujeme řadu pacientů se zápaly plic či záněty průdušek," upozornila ředitelka hodonínské nemocnice Věra Dostálová.

dnes 12:18

SDÍLEJ:

Ilustrační foto.

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Zavřené zůstávají pro návštěvy i ostatní čtyři nemocnice v jižním příhraničí Moravy. „Náš děda podstoupil chirurgický zákrok. Už je starší pán, tak jsme se na něj chtěli podívat, jak se mu daří. Bohužel kvůli zákazu návštěv to nejde. Představa, že by se ještě k tomu nakazil chřipkou, by nás však znervózňovala daleko více," svěřila se Břeclavanka Kateřina Malíková.

Právě vedení tamní nemocnice se rozhodlo alespoň pro jedno zmírnění zákazu. „Pokud otec nejeví známky infekčního onemocnění, jako je teplota, nachlazení a podobně, tak může být u porodu svojí partnerky. Jinak ale platí pro porodní oddělení zákaz návštěv bez výjimek také," upřesnila mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Podobnou cestu zvolili i ve Znojmě a Kyjově. „Přítomnost tatínků u porodů, vzhledem k významnosti události, i nadále povolujeme," uvedl mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil.

Omezení přístupu platí nejen ve zdravotnických zařízeních, ale také v řadě domovů důchodců. Například ve Skalici na Znojemsku. „Našim obyvatelům se po rodině stýská. Na příbuzné se těší a stále se ptají, kdy bude zákaz návštěv zrušený. Zatím ale nemáme žádné zprávy z hygieny, že by tomu tak mělo být," sdělila sociální pracovnice Skalice Ludmila Čertková.

Dopady nařízení vnímá také Václav Polách, ředitel hodonínského S-centra, kde žije zhruba sto padesát starších lidí. „Klienti jsou trošku skleslí, chybějící návštěvy blízkých, i absence společenských akcí se na jejich psychice projevuje. O to víc na ně doléhá zimní ponurá atmosféra, která je spojená i s vyšším počtem úmrtí," potvrdil ředitel. Zároveň doplnil, že kvůli současným opatřením zřejmě posune i termín tamního plesu z února až na březen.

Podle informací z krajské hygienické stanice počet případů akutní infekce dýchacích cest včetně chřipky za první čtyři týdny roku 2017 prudce vzrostl a nadále se udržuje na vysoké úrovni. V nejbližších dnech neočekává zlepšení. „Nemocnost je opravdu vysoká a v tomto období nadstandardní. Navíc uvedené počty vycházejí z hlášení z ordinací praktických lékařů, takže situace je ve skutečnosti ještě horší," upozornily ředitelka protiepidemického odboru Renata Ciupek s tím, že nejvyšší nemocnost v kraji je v Brně a okolí. Hned v závěsu jsou okresy Hodonín a Břeclav.

Právě Hodonínsko navíc vévodí chřipkovým statistikám. Téměř čtvrtina z celkového počtu nemocných s infekcí dýchacích cest totiž trpí chřipkou. „To souvisí i s celkově nízkou proočkovaností populace, která dosahuje jen pěti procent," připomněla Ciupek. Navíc přibývá i případů, u nichž je nutná nemocniční léčba.

Autor: Petr Turek, Redakce

ZDROJ >>