Otřesný byznys s kůží. Krávy jsou stahovány zaživa a usekávají jim nohy

Kdykoliv si koupíte módní produkt z kůže – třeba elegantní kabelku nebo pár bot – vězte, že na začátku výrobního procesu stála neobyčejná krutost. Kromě toho v kožedělném průmyslu v nelidských podmínkách pracují také děti, které každý den přicházejí do kontaktu s toxickými chemikáliemi. Boty se dnes vyrábějí hlavně v zahraničí, a odtud pochází i surová kůže. Produkuje se v mnoha zemích, například v Číně, Indii, Bangladéši a na Tchaj-wanu, abychom jmenovali alespoň některé.

Výroba nejlevnější kůže pro světové trhy nebere žádný ohled na pracovní podmínky ani na ochranu životního prostředí. Povinné označování platí jen pro určení druhu (z jakého zvířete), ze které je země a na použité chemikálie.

Ekonomicky nejdůležitější vedlejší produkt masného průmyslu je zvířecí kůže. Vyjádřeno v absolutních číslech, je to až 50 % z celkové hodnoty vedlejších produktů z hovězího! Trh kůží má hodnotu cca 12 miliard dolarů.

Zatímco produkce kůže v Číně je stále dražší, v Indii se vyrábí pořád levně. Čím levněji se kůže vyrobí, tím vyšší cenu zaplatí životní prostředí a zvířata, jejichž utrpení během porážky musí být strašné. Obvykle jsou zvířata stahována z kůže zaživa, kůže tak není tolik postříkaná krví. Lidé, kteří zpracovávají kůži s nebezpečnými chemikáliemi, většinou onemocní.

Čína přesunula svoji výrobu do Indie, Bangladéše a Pákistánu, kde je výroba mnohem levnější. Říše středu kvůli nedostatku dobrých životních podmínek pro zvířata čelí kritice, ale ostatní země ji dohánějí.

V rámci komplexní strukturální změny přešly v posledních letech velké části zpracovatelského a textilního průmyslu do nízkonákladových zemí. I když Adidas, Puma a Hugo Boss a některé další světové módní značky mají své sídlo v Německu, jejich produkce je do značné míry externí. Dnes se do Německa více textilu a oděvů dováží, než vyváží. Hlavní výroba se nachází v asijském prostoru, přičemž Čína, Vietnam a Bangladéš mají významné postavení. Patří k nim ještě další dvě země – Indonésie a Etiopie.

Bez nohou neutečou

Ročně se ze sousední Indie do Bangladéše dovážejí miliony krav. Ačkoli jsou v Indii krávy posvátnými zvířaty, dělníci na to velmi rychle zapomenou a zabijí krávu na ulici nebo na jatkách – bez předchozího omráčení. Kdo myslí na blaho zvířat, když se jedná o zisk? Stačí se podívat na velkochovy zvířat.

Diskontní prodejní řetězec Primark otevřel 29. září 2016 novou pobočku v Mannheimu. S celkovou prodejní plochou 6075 metrů čtverečních je tento nový obchod 21. pobočkou v Německu. Zeptejte se v Primarku, kde tento kontroverzní diskont nakupuje boty. Podle EHI Retail Institut 2015 se významně zvýšil obrat i v německých eshopech. 100 německých top eshopů v loňském roce utržilo 24,4 miliard eur. To představuje nárůst o 13 % oproti loňským 21,6 miliardám eur. Lví podíl na takovém obratu mají firmy Amazon, Otto a Zalando.

Práce v koželužně není pro slabší povahy... Foto Wikimedia CommonsPráce v koželužně není pro slabší povahy… Foto Wikimedia Commons

Jen pár čísel o obchodu Zalando.de, který vykázal tržby ve výši 1 miliardy eur; Zalando.at měl tržby ve výši 150,8 milionů eur a Zalando.ch ve Švýcarsku utržil 424,3 milionů švýcarských franků. Již v roce 2014 se psalo o tom, že modely bot, které byly produkovány jako vlastní značka pro Zalando, byly kontaminované chrómem VI (chromat). Tato chemická látka vzniká právě při vydělávání kůže.

Kožešiny jsou vzestupu jako nikdy před tím. Módní průmysl dobývá další masový trh. Ochrana zvířat jde přitom kompletně stranou. Jen v Číně se každý rok zabije přibližně 70 milionů zvířat, většinou psů a koček, kvůli jejich kožešině. V listopadu je čas „sklizně“, zvířata jsou stará teprve pět měsíců a srst se z nich často stahuje zaživa. Mnoho zákazníků nemá ani tušení, že nosí pravou kožešinu. Existuje sice povinnost zboží označit, někdy je takové označení zcela zavádějící nebo chybí úplně. Aby zvířata hned neutekla, často se jim useknou nohy, jindy se jim zlomí ocas. Také se jim do očí stříká speciální prášek, takže sama běží na nejbližší jatka, která mohou být vzdálená mnoho kilometrů.

Kůže vydělaná chrómem

Dalším problémem jsou chemikálie. Odhaduje se, že v současné době se asi 85 % kůže na světě vydělává za použití solí chromu. Při vydělávání kůže chromem se soli chromu zachytí mezi vlákna kůže, kde se spojí s kolagenovou strukturou zvířecí kůže. Používání solí chromu při vydělávání kůže představuje nebezpečí nejen pro člověka, ale i životní prostředí. Chromové soli jsou potenciálně vysoce nebezpečné nejen pro pracovníky uvnitř koželužen, ale i pro spotřebitele. Obyvatelé jsou vystaveni zdravotnímu riziku, pokud se z koželužny chróm dostane do okolí.

I když vaše drahé boty nesou vysoce ceněné označení například Made in Italy, kůže, ze které jsou vyrobené, možná pochází ze země, jako je Indie. Pro zacházení se zvířaty neexistují žádné předpisy.

ZDROJ >>