ParlamentníListy.cz jsou nebezpečné, napsal Kundra z Bakalova Respektu. Toho napomenula BIS: Pomáháte Rusku. To chcete?

Časopis Respekt z Bakalova mediálního impéria opět píše o ParlamentníchListech.cz. Redaktor Ondřej Kundra označuje náš server za dezinformační, nebezpečný a velebící Putina. Svá tvrzení dokládá spiskem, který za pomoci spolku Evropské hodnoty napsali doktorandi z Masarykovy univerzity. Sám Kundra byl přitom dříve Bezpečnostní informační službou označen za dezinformátora, který možná cíleně pracuje v zájmu Ruska.

ParlamentníListy.cz jsou nebezpečné, napsal Kundra z Bakalova Respektu. Toho napomenula BIS: Pomáháte Rusku. To chcete?
Foto: archiv OK
Popisek: Novinář časopisu Respekt Ondřej Kundra

Redaktor Bakalova týdeníku Ondřej Kundra po několika týdnech pátrání vydal v pondělním čísle článek o ParlamentníchListech.cz. Autor textu tvrdí, že je náš server „mostem do světa dezinformací“. Vedle pravdivých článků a rozhovorů s politiky prý mícháme lži a dezinformace. Své tvrzení už Kundra nijak důkazně nepodpírá.

„Parlamentní listy jsou mostem mezi seriózními informacemi a proruskou manipulací,“ hlásá velkolepý titulek s následným příslibem odhalení, jak PL fungují. „Pro jedny jsou Parlamentní listy serverem, který dává výrazný prostor konspiraci a dezinformacím, pro druhé jsou kotvou, jíž můžou věřit. Tento titul každopádně přinesl zcela nový způsob, jak se dají prodávat a konzumovat informace. Se všemi riziky, jež k tomu v dramaticky se proměňujícím mediálním světě patří,“ píše obecně Kundra.

Popisuje také okolnosti vzniku PL v souvislosti s tehdejší situací na mediálním trhu. „Tištěné deníky, tedy jeho páteř, se začaly potýkat s dramatickým propadem prodeje, zatímco vedle nich rostla konkurence v podobě bezplatných zpravodajských webů. Změna nabrala tempo zejména poté, co do Česka naplno pronikl rychlý internet a Češi si zamilovali chytré telefony. Začali lovit informace právě tady. Parlamentní listy byly od většiny konkurence hravě rozeznatelné. Dryáčnický přístup vzbuzoval vášně i zvědavost. Řada lidí, která k nim nakoukla, se začala vracet,“ uvádí.

„V posledních měsících se o Parlamentních listech začalo mluvit hodně i v souvislosti s fenoménem webů šířících ruskou propagandu: Parlamentní listy sdílejí velmi vstřícný pohled na politiku ruského vládce Vladimira Putina a články, které o něm píší, líčí svět jeho očima. V bezpečnostní komunitě jsou kvůli tomu označovány jako ‚nejvlivnější konspirační web‘. Redakce Parlamentních listů namítá, že poměr proruských a protiruských textů je stejný a že si hodně hlídá, aby se nepřiklonila na jednu stranu,“ sděluje novinář Kundra.

PL podle něho klasické zpravodajské články míchají se senzacemi a dezinformacemi a pomáhá si citací Miloše Gregora, mladého politologa z brněnské univerzity. „Parlamentní listy tvoří přechod mezi seriózními médii a šedou zónou prokremelské manipulace,“ konstatuje v článku Gregor. Tím, že PL prý smazávají rozdíl mezi pravdou a fikcí, vytvářejí informační chaos.

Zajímavé je, s kým je politolog spjatý. Na Gregorovu publikační činnost se odkazují aktivisté ze spolku Evropské hodnoty, kteří vydali „analýzu“ o dezinformačních webech za podpory Evropské lidové strany, jejímž členem je česká TOP 09. A jak redakce PL nedávno upozornila, Gregor v minulosti přednášel na setkání organizace TOPAZ, což je stranická „líheň mozků“ TOP 09.

Závažná tvrzení o tom, že ParlamentníListy.cz šíří dezinformace, Ondřej Kundra ve svém článku žádným konkrétním důkazem nepodepřel. Pikantní přitom je, že sám Kundra byl před lety označen za dezinformátora dost možná pracujícího v ruském zájmu. Na základě konkrétních faktů tak Bakalova novináře nazvala Bezpečnostní informační služba (BIS), česká civilní kontrarozvědka.

BIS v polovině roku 2012 na svém oficiálním webu reagovala na články dvou novinářů Respektu, Jaroslava Spurného a Ondřeje Kundry. „Základním kamenem novinářské stavby obou článků jsou spekulace, domněnky, polopravdy a lži, jejichž cílem je Bezpečnostní informační službu pošpinit a veřejně obvinit z hrubého selhání,“ píše se v prohlášení civilní kontrarozvědky (více ZDE).

„O přípravě ‚kritického‘ materiálu týdeník Respekt naši Službu v předstihu informoval a jeho redaktor, Ondřej Kundra, zaslal BIS sedm otázek. Jejich text a naši odpověď (z které Respekt zveřejnil jednu větu) – vše v plném znění – připojujeme. Idea, že naše kontrašpionáž bude na stránkách Respektu říkat, zda se snažila toho či onoho špióna přemlouvat, aby pracoval jako dvojitý agent, a bude veřejně oznamovat, jak byl špión úspěšný, s kým se stýkal a jak jsme spolupracovali s jinou zpravodajskou službou, je naprosto nepředstavitelná a šílená.

Kontrarozvědka následně viní Kundru, že o případu, který chce zpracovat do článku, vůbec nic neví. „Žádná zpravodajská služba na světě nebude nikdy veřejně diskutovat o průběhu svých zpravodajských operací. Z Vašich dotazů – a z textu, který je provází – vyplývá, že o případu nevíte vlastně nic. Informace, které jste získal a s kterými pracujete, přetvářejí skutečnost do zcela jiného příběhu. Kontrašpionážní operace, o kterou se zajímáte, proběhla v souladu se zákonem a byla mimořádně úspěšná. O konkrétních dopadech a dalších následných krocích nebudeme s nikým polemizovat,“ napsali agenti.

Dále přikládá BIS mnohem závažnější sdělení. „Váš pseudokritický a zcela nekvalifikovaný úhel pohledu, kterým do případu vstupujete, nás velmi překvapuje. Jen velmi obtížně se vyrovnáváme s představou, že novinář Respektu svým požadavkem veřejně diskutovat státem chráněné, přísně utajované fáze, postupy a úkony kontrašpionážní operace není schopen dohlédnout, že jedná a pracuje – byť třeba nevědomky – v zájmu, nebo možná i na popud, ruské zpravodajské služby.

Redaktor Kundra rovněž označil ParlamentníListy.cz za médium, které chce svými texty vyvolávat senzaci. Co před lety říkala BIS? „Adresně a detailně odpovídat na Vaše dotazy by znamenalo jediné: prozrazovat ruské zpravodajské službě formy, metody a hlavně konkrétní a zcela unikátní výsledky práce české kontrašpionáže. Opravdu to chcete? A navíc – rádoby senzační, primitivní mediální otevírání tohoto případu, s používáním spekulací, nepravdivých a zavádějících informací, je vhodnou municí pro znevěrohodnění a skandalizaci České republiky,“ stojí v prohlášení na oficiálních stránkách české civilní kontrarozvědky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka