Patří vzácné obrazy Národní galerii? Rozhodne soud

Obvodní soud pro Prahu 1 se dnes začne zabývat sporem o čtyři obrazy vlámských a italských mistrů ze Sbírky starého umění Národní galerie. Vydání uměleckých děl se žalobou domáhá řád Milosrdných bratří.

Budova Národní galerie. Ilustrační foto.
Budova Národní galerie. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Vít Šimánek

Galerie obrazy ze 17. století odmítla vydat v rámci církevních restitucí, má totiž pochybnosti o tom, že byly v tomto případě naplněny podmínky zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.
Českomoravská provincie Hospitálského řádu sv. Jana z Boha - Milosrdných bratří chce po galerii obrazy neznámých autorů s názvy Útěk do Egypta, Křest Kristův, Svatý Jeroným a Snímání z kříže. Plátna se původně nacházela v pražském klášteře řádu.

Od roku 1942 byly obrazy deponovány u předchůdkyně Národní galerie, v 50. letech pak přešly do majetku státu a tak jsou podle mluvčí galerie evidovány dodnes.
Ředitel instituce Jiří Fajt uvedl, že ani jeden z obrazů aktuálně neplánuje vystavit. Pokud soud rozhodne, že díla galerii podle restitučního zákona nepatří, je prý připraven obrazy obratem vydat.

K nejvýznamnějším artefaktům, které již galerie v rámci restitucí vydala, patří Vyšebrodský cyklus, Puchnerova archa a dva Rubensovy obrazy. Díla zůstala na základě dohod v expozicích jako zápůjčka.

Autor: ČTK

ZDROJ >>