Před 15 lety vybojoval Aleš Valenta olympijské zlato

Česká olympijská výprava si ze zimních her před patnácti lety odvezla ze Spojených států jediné zlato, vybojoval je 19. února 2002 akrobatický lyžař Aleš Valenta. Větší šance se přitom před olympiádou dávaly jiným sportovcům včetně hokejistů, kteří ale den po Valentově triumfu prohráli ve čtvrtfinále s Ruskem a nadobro se rozplynuly sny o opakování hokejového zázraku z Nagana. Nakonec se čeští fanoušci mohli radovat z dalších cenných kovů, k Valentovu zlatu přidala dvě stříbrné medaile Kateřina Neumannová.

dnes 20:08

SDÍLEJ:

Aleš Valenta.

Aleš Valenta.Foto: Archiv Resortu Valachy

Aleš Valenta se narodil 6. února 1973 v Šumperku. Poprvé na sebe výrazněji upozornil v roce 1998 na olympijských hrách v Japonsku, kde získal čtvrté místo. Poté se lyžař, který se skokům věnoval od roku 1992, začal umisťovat na stupních vítězů ve Světovém poháru a pravidelně patřil také mezi desítku nejlepších na mistrovstvích světa. V Salt Lake City vytáhl Valenta v pravý čas svůj trumf v podobě trojného salta s pěti vruty a nakonec z toho byla zlatá medaile.

Čtěte také: Koukalová byla na závěr MS čtvrtá v závodu s hromadným startem

Akrobatický skokan na lyžích tehdy vybojoval pro ČR teprve čtvrté vítězství pod pěti kruhy v historii ZOH a díky tomu se téměř přes noc stal celebritou. Tou zůstal i přesto, že triumf ze Salt Lake City i vinou různých zranění už nikdy nezopakoval a v roce 2007 se závoděním skončil. Popularitu využil Valenta také ve prospěch svého sportu, ve Štítech v Jeseníkách vybudoval moderní akrobatický areál. Kromě něj se věnuje moderování v rádiu a koncem roku 2007 také zazářil v televizní show StarDance… když hvězdy tančí.

Autor: ČTK

ZDROJ >>