Test americké rakety středního doletu

-kou-
11.9.2019 RIA.ru a PrvníZprávy
Moskva varuje evropské státy před rozmístěním amerických raket na své území, řekl novinářům náměstek ministra zahraničí Alexander Gruško.

Zdůraznil, že otázka raket středního doletu je věcí strategické stability a evropské bezpečnosti.

„Evropané sami, samozřejmě, jak věříme, by měli mít zájem udělat vše pro to, aby zabránili změnit jejich kontinent na platformou pro rozmístění a vypouštění amerických raket,“ citovala diplomata RIA Novosti.

Zdůraznil, že takové umístění by ohrozilo území těchto států, pokud by se „sklonily pod americkým tlakem uklonit, pokud by takový tlak byl přítomen“.

  • Time: Zkouška nové americké rakety potvrdila obavy Moskvy!

Gruško poznamenal, že Rusko obdrželo signál od NATO, že aliance nemá v úmyslu rozmístit rakety středního doletu s jadernými hlavicemi (Rusko ale dalo už dříve najevo, že prohlášením NATO v této věci moc nevěří – pozn. red.).

„Jakékoli rozmístění amerických raket středního doletu v regionech v bezprostředním sousedství Ruska bude mít strategický význam, ovlivní strategickou rovnováhu a tato hrozba bude ve srovnání se strategickými systémy ještě naléhavější, protože doba letu (raket) je kratší,“ zdůraznil Gruško.

SSSR a USA podepsaly smlouvu o INF v roce 1987: strany se zavázaly zničit všechny systémy pozemních balistických a řízených střel se středním doletem (tisíc – 5,5 tisíc kilometrů) a krátkým doletem (od 500 do tisíc kilometrů).

V říjnu 2018 Trump oznámil stažení Washingtonu z dohody kvůli „neplnění“ závazků Moskvy, ale americká strana neposkytla pro svá tvrzení důkazy. Rusko opakovaně prohlásilo, že je plně v souladu se Smlouvou o INF. Naopak ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že Moskva má na Washington velmi závažné otázky ohledně provádění smlouvy samotnými Američany. V roce 2019 Rusko v reakci na americké akce pozastavilo svou účast ve smlouvě o INF.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)