Suchej únor

Brno - Ředitel Ústavu prevence a léčby závislostí Martin Klíč o suchém únoru říká: " Problémoví lidé si akce nevšimnou." 

Druhý měsíc v roce bude pro mnoho lidí bez alkoholu. Zapojí se totiž do akce Suchej únor, která nadcházející měsíc prezentuje jako příležitost se od něj oprostit. Akce má pomoci v prevenci alkoholismu.

Jak lidé poznají, že mají problém, a co se k závislosti váže, vysvětlil ředitel Ústavu prevence a léčby závislostí  Martin Klíč.

„V České republice léčíme na čtyřicet tisíc alkoholiků, odhady o jejich počtu ale stoupají až na osm set tisíc," říká.

Kdy je člověk alkoholik?

Záleží to na několika proměnných, jako je třeba pohlaví a váha, což ovlivňuje spalování alkoholu. Obecně ale můžeme říct, že pokud člověk denně vypije pět piv, má problém s pitím.

Jak se alkoholismus promítá do života závislého?

Je několik fází závislosti. Už v té počáteční vzrůstá tolerance na alkohol, takže když dříve stačila k dobré náladě tři piva, bude zanedlouho potřebovat piv pět. Navíc časem také člověk přechází na tvrdý alkohol. Ten ale stojí dost peněz a mohou tak začít problémy. Klesá výkonnost v práci a závislý ji může ztratit, což může vést až ke ztrátě bydlení.

Přidružují se k alkoholismu další onemocnění?

Jako první šetří závislí lidé na hygieně, nedbají o zevnějšek a lze říct, že ztrácejí sociální dovednosti. Špatná strava a množství alkoholu se pak projevují na celkovém zdraví. Ovlivňuje to nejen ledviny a játra, jak se většinou upozorňuje, ale i další orgány, jako třeba mozek.

Co si myslíte o kampani Suchej únor, může pomoci?

Každý podnět je dobrý, protože u nás je závislost na alkoholu podceňovaná. Pití tu je národní sport a je spíš zvláštní, když někdo nepije, než naopak. Alkohol dnes patří ke schůzkám i slavnostem. Kampaně si ale bohužel spíš všimnou ti, co problém nemají, než ti, co ano.

Jak člověk pozná, že už má s alkoholem problém?

Závislí si toho nevšimnou. Typická odpověď je „mám to pod kontrolou". Opak je ale pravdou. Všímá si toho nejčastěji rodina, která na něj pak může tlačit, aby vyhledal pomoc v léčebně nebo specializovaných kontaktních centrech a svou závislost ovládl. Dalším, kdo může na člověka zatlačit, je jeho zaměstnavatel.

ZDROJ >>