Světový halový rekord Heleny Fibingerové platí už 40 let

Žádný jiný atletický výkon není zapsán do světových rekordních tabulek tak dlouho, jako vrh, který předvedla 19. února 1977 na závodech v Jablonci nad Nisou česká koulařka Helena Fibingerová. Kouli tehdy poslala 22,5 metru daleko - a celých 40 let nedokázala její výkon v hale jiná koulařka překonat.

dnes 22:00

SDÍLEJ:

Helena Fibingerová

Helena FibingerováFoto: ČTK/Vít Šimánek

Šance, že by rekord v blízké budoucnosti padl, je nepatrná. Nejlepší současné koulařky totiž dosahují výkonů přibližně o dva metry kratších - a nikdo přesně neví, proč. Často se objevují dohady o dopingu východoevropských koulařek, jež disciplíně na přelomu 70. a 80. let dominovaly, Fibingerová ale rezolutně popírá, že by někdy zakázané látky užívala. A za slabými výkony svých následovnic vidí nedostatečný trénink a odhodlání. "Tomu se musí člověk hodně věnovat, holky málo a špatně trénují, nejsou ochotny obětovat i změnu vizáže," řekla například.

Čtěte také: Koukalová byla na závěr MS čtvrtá v závodu s hromadným startem

Fibingerová se narodila 13. července 1949 ve Víceměřicích na Prostějovsku. Získala osm titulů halové mistryně světa, stala se mistryní světa i pod otevřeným nebem a má bronzovou medaili z olympiády. Na mistrovství republiky triumfovala dokonce devětadvacetkrát. Vytvořila tři světové a 25 českých rekordů.

S kariérou aktivní sportovkyně se Fibingerová rozloučila v polovině 80. let. Na halovém mistrovství Evropy v Aténách 1985 se nad ní po pozitivním testu na testosteron už už stahovala dopingová mračna, ona ale doložila lékařské vyšetření o objevení nezhoubného nádoru produkujícím právě testosteron. Později se Helena Fibingerová věnovala manažerské práci v atletickém svazu a od 90. let provozuje pekárnu v Uherském Ostrohu. Od roku 2001 zasedala deset let v Radě České televize.

Autor: ČTK

ZDROJ >>