V Británii odsoudili čtyři Češky kvůli modernímu otroctví. Dostaly celkem 20 let

Britský soud odsoudil čtyři Češky za to, že zastrašovaly svědka. Ten je udal kvůli tomu, že z něj udělaly moderního otroka. Ženy byly odsouzeny dohromady na dvacet let. Podle serveru DevonLive se k trestnému činu přiznaly.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Celkem pětičlenný gang, o kterém britská média v minulosti psala jako o romské rodině, přivezl do Británie sedm mužů náležejících do kategorie zranitelných osob. Jejich oběti byly nuceny pracovat dlouhé hodiny za minimální příjem, aby splatily údajné dluhy. Gang je držel ve velmi špatných životních podmínkách a vyhrožoval jim násilím.
Šestapadesátiletá Růžena T. a její dcery Kateřina a Lenka a rodinná přítelkyně Libuše byly nyní odsouzeny k sedmi, osmi, třem a dvou letům vězení za to, že zastrašovaly svědka.

Gang totiž stanul poprvé u soudu již v roce 2015. Tehdy proti němu vypovídal jeden z využívaných mužů. Ten se poté vrátil do Česka. Zde ho však ženy vypátraly a donutily napsat dopis soudci v Plymouthu. V dopise muž uvedl, že jeho výpověď byla falešná, jelikož byl pod vlivem různých léků.

Komplikovaný soudní proces se tak zastavil do doby, než britští vyšetřovatelé muže znovu vyslechli poté, co ženám utekl.
V roce 2016 byly nakonec dvě z dnes odsouzených Češek odsouzeny k 6,5 roku vězení za provozování moderního otrokářství.
Státní zástupkyně Ann Hampshire uvedla: "Jednalo se o neobvyklou kauzu, ale důkazy předkládané a shromážděné policií jak ve Velké Británii, tak v České republice a v USA vytvořily velmi silný případ, který vedl k tomu, že byly nakonec všechny čtyři obžalované z trestných činů usvědčeny ." 
"Toto vyšetřování a následné odsouzení bylo možné pouze díky mezinárodní spolupráci orgánů činných v trestním řízení, a to jak při shromažďování důkazů, zajištění přítomnosti svědků, tak při následném zatýkání a vydání těchto čtyř obžalovaných z České republiky," dodala.
Podle serveru DevonLive šlo také o první proces, který se v hrabství Devon a Cornwall týkal tohoto typu trestného činu.

Autor: Andrea Gričová

ZDROJ >>