Ve Vsetíně darovalo krev 2 770 dobrovolníků

Vsetín - Dvě stě padesát devět lidí přišlo vloni do Vsetínské nemocnice poprvé darovat krev. To je bezmála o stovku více než v předcházejících dvanácti měsících. Zvýšil se také celkový počet odběrů takzvané plné krve od dobrovolných dárců.

dnes 05:02

SDÍLEJ:

Odběr krve

Odběr krveFoto: Deník/ Miroslav Kucei

Potřeba krve pro záchranu lidských životů a zdraví však podle mluvčí nemocnice Lenky Plačkové i nadále roste a registr je zapotřebí stále rozšiřovat a obnovovat. Vsetínská nemocnice proto dnešním dnem zahajuje také odběr plazmy. Pro dobrovolné dárce připravila některé novinky, které zkracují čekání dárců na odběry.

„Počátkem roku odstartovalo objednávání na konkrétní čas, dárci mají dále k dispozici nejen wifi, ale nově také v čekárně velkoplošnou televizní obrazovku," jmenovala Lenka Plačková.

Vzrostl počet prvodárců

Hematologicko-transfuzní (HTO) oddělení Vsetínské nemocnice zaevidovalo v roce 2016 celkem 2 770 odběrů od dobrovolných dárců krve, což je navýšení o více než šest set odběrů (v roce 2015 bylo 2 115 odběrů).

Významný je nárůst počtu lidí, kteří přišli darovat krev vůbec poprvé. „Je to především o výborné a důležité spolupráci se středními školami, studenti třetích a čtvrtých ročníků jdou poprvé darovat krev se svými spolužáky a pokračují v dárcovství i v dalších letech," komentovala primářka HTO Vsetínské nemocnice Jana Pelková.

Nemocnice hledá dárce krevní plazmy

Její odběry začínají dnes. Získaná plazma se využívá k léčbě pacientů a výrobě léků, například koncentrátů pro zástavu krvácení.

Objednávat se k darování plazmy mohou zájemci na telefonním čísle 571 818 605, které dobře znají i dárci krve. Jednotlivý odběr krevní plazmy trvá přibližně čtyřicet minut. Dárce je napojený na separátor, který odebírá plazmu a vrací zpět do oběhu krvinky. „Objednání budou na konkrétní čas. U dárců krve jsme objednávání na konkrétní čas zavedli počátkem tohoto kalendářního roku. Cílem je zkrátit čekání dárce na odběr," doplnila primářka Pelková.

Dárci mohou v nemocnici využít i bezplatné wifi připojení a nově také velkoplošnou obrazovku.

„Důvody objednávání chápu, jsem s nimi srozuměný. A televize v čekárně pro dárce krve, to je paráda," komentoval noviny pravidelný dárce krve Jaroslav Trtík z Huslenek (na snímku). Ve Vsetíně má za sebou už devatenáct dobrovolných odběrů.

Autor: Michal Burda

ZDROJ >>