Výpověď pro Sittu z papírny Neograph platí, rozhodla justice

Okamžitá výpověď pro bývalého generálního ředitele papírny Neograph Vladimíra Sittu staršího platí. Pražský městský soud dnes potvrdil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1, který zamítl žalobu, jíž se proti výpovědi ze své někdejší firmy Sitta bránil. Odvolací senát potvrdil, že Sittova pracovní smlouva je neplatná, protože se překrývala jeho činnost generálního ředitele a statutárního orgánu firmy.

Bývalý generální ředitel firmy Neograph Vladimír Sitta starší u Obvodního soudu pro Prahu 1.
Bývalý generální ředitel firmy Neograph Vladimír Sitta starší u Obvodního soudu pro Prahu 1.Foto: ČTK/Kateřina Šulová

Sitta papírnu Neograph založil a ve funkci jejího generálního ředitele působil od roku 1997. Okamžitou výpověď dostal počátkem roku 2012. Firma uvedla, že zvlášť hrubým způsobem porušil povinnosti, a to jednak svým prohlášením do médií, jednak proto, že působil v údajně konkurenční společnosti Nanograph.
V médiích Sitta upozornil na smlouvu mezi Neographem a pražským dopravním podnikem a především na související poradenskou smlouvu Neographu se společností Cokeville Assets, která sídlí na Panenských ostrovech. Přes ní podle policie putovaly provize z výroby jízdenek k lobbistovi Ivu Rittigovi. Za důvod svého prohlášení označil to, že si nepřál, aby byla firma Neograph zatahována do něčeho, s čím nesouhlasil.

"Odvolací soud se ztotožnil s názorem soudu prvního stupně, že pracovní smlouva je neplatná," uvedl soudce René Fischer. Sitta se dnešního jednání nezúčastnil. Jeho zástupce s hodnocením smlouvy jako neplatné nesouhlasil.
Obvodní soud dal v minulosti nejprve Sittovi za pravdu a rozhodl, že výpověď je neplatná. Tehdy uvedl, že ze strany Neographu (dnes pod názvem Security Paper Mill) zřejmě jde o pokračující boj o kontrolu nad firmou a že podmínky pro okamžité ukončení pracovního poměru nebyly naplněny.

Odvolací senát však spor vrátil k dalšímu dokazování, prvostupňový soud poté loni v únoru žalobu zamítl. Předsedkyně senátu tehdy uvedla, že vycházela ze závěrů odvolacího soudu a konstantní judikatury.
Kvůli svému působení v Neographu čelil Sitta obžalobě ze zneužití postavení v obchodním styku, soudy ho ale osvobodily. Soudce mimo jiné připustil, že za tímto trestním stíháním mohla stát pomsta Rittigových lidí právě kvůli zveřejnění informací o vyvádění peněz z dopravního podniku.
V Sittův prospěch neúspěšně podala stížnost pro porušení zákona exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Stížnost se týkala toho, že mu státní zástupkyně Dagmar Máchová znemožnila hlasovat na valné hromadě Neographu, a muž tak ve firmě přišel o 43 procent akcií.

Autor: ČTK

ZDROJ >>