„Vytíráte si s tím zadnici!“ Slova šéfa ČT, že nejste připraveni znát platy moderátorů, žijí dál. A vážně

Zveřejnit platy moderátorů ČT? Generální ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák sdělil v pořadu své TV, že česká společnost na takový krok, který učinila britská BBC, není připravena. Člen sněmovního volebního výboru Petr Gazdík v odpovědi pro ParlamentníListy.cz řediteli přitakal s ohledem na současnou atmosféru, která v diskusi o veřejnoprávních médiích panuje. Naopak „mediální“ senátorka ODS Daniela Filipiová jasně řekla: „Já osobně si myslím, že by platy zveřejněny být měly. Moderátoři jsou přece placeni z našich daní.“

„Vytíráte si s tím zadnici!“ Slova šéfa ČT, že nejste připraveni znát platy moderátorů, žijí dál. A vážně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Veřejnoprávní televize se velice vehementně pustila do obhajoby stávajících pořádků na Kavčích horách. I proto její elitní moderátor Václav Moravec poskytuje v poslední době s nevídanou frekvencí obsáhlé rozhovory, tu pro Deník, tu pro Revue Forum. Varuje v nich před zestátněním České televize. Přesvědčuje o tom, že za kritikou jeho či kolegů Marka Wollnera a Nory Fridrichové není jejich špatná práce, ale snaha o oslabení a likvidaci České televize jako instituce, protože to se musí dít přes známé tváře. Tvrdí také, že kolegové z evropských televizí se ptají, jak je možné, že u nás má zpravodajská stanice ČT24 tak unikátní postavení, a rovněž oceňují, že na české podmínky dělá ČT dobrou zpravodajskou televizi. Také se hájí, že počty či kvóty vystoupení politiků TOP 09 v jeho Otázkách o stranění rozhodně nevypovídají.

Česká televize ale nezapomíná ani na self promotion a ve svých publicistických i zpravodajských pořadech přesvědčuje diváky, jak je dokonalá a že lépe už to opravdu dělat nejde. V pondělním interaktivním zpravodajském pořadu 90´ ČT24 se tohoto vpravdě nelehkého úkolu ujal sám generální ředitel Petr Dvořák. Jeho působivá slova o „tvrdých datech“, jimiž se snažil podpořit každé své tvrzení, by však vyzněla určitě lépe, kdyby dodal, jak a podle čeho se vybírají dodavatelé analýz, kteří mají připojit oficiální razítko na kupodivu vždy výborné vysvědčení ČT. Bezpochyby mohl také jako bývalý analytik pohovořit o tom, jak ona „tvrdá data“, na něž se s takovým gustem odvolával, vznikají a jakých kritérií jsou důsledkem.

Společnost není připravena na sdělení o platech na Kavčích horách

V pořadu zaměřeném na „Úlohy pro veřejnoprávní media“ došlo i na dotazy diváků. Nechyběl mezi nimi ani tento: „Pokud veřejnoprávní BBC musí uvádět honoráře svých moderátorů a zaměstnanců, tak proč Česká televize tyto údaje odmítá poskytnout? Takto chápete v ČT demokracii, abyste mohli hlavně demokraticky a svobodně rozkrádat a tunelovat peníze daňových poplatníků?“ Šéf ČT si s odpovědí poradil udivujícím způsobem: „Já si nejsem jist, že česká společnost je na takovou situaci připravena.“ Více k tomu, v jakém smyslu je společnost nepřipravena na sdělení, jak jsou z koncesionářských poplatků placení její zaměstnanci na Kavčích horách, však neuvedl.

Místo toho začal odvádět pozornost úplně jiným směrem. „My bojujeme se dvojím právem. Jedno je právo na informace a právo na transparentnost a druhé právo je právo na ochranu osobnosti a na osobní údaje. A samozřejmě tam se to snažíme vážit. To znamená, když nás koncesionář osloví s tím, abychom mu dodali údaje tohoto typu, snažíme se mu vyhovět v maximální možné míře, abychom ale zároveň nenarušili osobní údaje a osobní svobodu našich zaměstnanců. Zatím nemám pocit, že se nám to ve většině případů daří,“ konstatoval Petr Dvořák.

Se zákonem o povinném poskytování informací si šéf ČT vytírá zadnici

Je dobré připomenout, že jeden z diváků České televize, kterého z Kavčích hor odbyli a neposkytli mu informaci o platu Václava Moravce, podal letos v lednu žalobu a na Městském soudu v Praze čeká na vyřízení. Divák se dožadoval informace o platu moderátora a nákladech na produkci jeho pořadů podle zákona o svobodném přístupu k informacím. To mu ČT odmítla s tím, že by šlo o zásadní porušení Moravcova práva na soukromí. Samotný moderátor ve zmíněném rozhovoru pro Deník poněkud farizejsky tvrdil, že by na otázku o svém platu rád odpověděl, ale nemůže, protože by tím porušil smlouvu a Česká televize by ho mohla vyhodit. Zaměstnanci ČT mají totiž zakázáno zveřejňovat svůj plat a mluvit o tom se třetími osobami.

Sečteno a podtrženo, jak se z koncesionářských poplatků vynakládají prostředky, a to i na platy zaměstnanců, se nedozvíme, protože si generální ředitel myslí, že na to nejsme připraveni. „Generální ředitel České televize se pasoval do role soudce Nejvyššího soudu a vykládá nám tady zákony... Nádhera. Podle zákona by měla Česká televize ‚přispívat k právnímu vědomí občanů‘. Čím? Pohrdáním právem? Už evropské soudy judikovaly, že právo na informace u pobiratelů veřejných prostředků má přednost před právem na soukromí či obchodními zvyklostmi. Notabene povinnost poskytovat informace dává České televizi i český zákon, se kterým si Dvořák vytírá zadnici,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Štěpán Kotrba.

Místo hysterických výkřiků protivníků i zastánců to chce seriózní diskusi

„Je na čase zkrotit pana Dvořáka tak, aby si i on uvědomoval, že tím, že pobírá veřejné peníze, má vůči veřejnosti povinnosti. Povinnost pokory především. Velmi se přimlouvám za urychlenou novelu zákona o NKÚ s plným rozsahem kontroly finančních prostředků České televize Nejvyšším kontrolním úřadem a zároveň explicitní novelu § 11 zákona o ČT, ve které bude napsáno, že ‚Česká televize je jako veřejná instituce povinným subjektem dle zvláštních právních předpisů – § 2 zákona 106/1999 Sb. a směrnice Evropského parlamentu a rady 2003/98/ES ze dne 17. listopadu 2003, o opakovaném použití informací veřejného sektoru – a to včetně platů, odměn a honorářů konkrétních fyzických osob, pokud tento plat či honorář převyšuje průměrný plat zaměstnance ČT za předchozí měsíc,“ vysvětluje Štěpán Kotrba.

Z více úhlů pohledu se nad výrokem generálního ředitele ČT zamýšlí Petr Gazdík, člen sněmovního volebního výboru, který má média v gesci. „Česká televize by možná měla zveřejnit pásma po vzoru BBC, nejlepší moderátoři jsou placeni od – do. Její zaměstnanci jsou placeni z veřejných peněz, to je fakt. Na druhou stranu ale musí být garantována nezávislost veřejnoprávních médií. Takže v nynější atmosféře nevybíravých útoků na veřejnoprávní média ze strany jedné soukromé televize je to problém, navíc umocněný obecně závistivou atmosférou, pokud jde o výši platů. Rozmezí platů bez uvedení jmen by to mohlo vyřešit. Jinak bych čekal seriózní diskusi o úloze veřejnoprávních médií, ne emotivní až hysterické výkřiky protivníků i zastánců. Začít u platů je nesmysl,“ říká pro ParlamentníListy.cz předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík.

Platy zveřejnit, moderátory si platíme, míní šéfka senátní mediální komise

Jednoznačněji se vyjadřuje předsedkyně Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky Daniela Filipiová, i když přiznává, že jde o téma k diskusi. „Já osobně si myslím, že by platy zveřejněny být měly. Moderátoři jsou přece placeni z našich daní,“ odůvodňuje pro ParlamentníListy.cz senátorka ODS Daniela Filipiová svůj názor. Mediální analytik Radim Hreha zase žasne nad Dvořákovým výrokem o nepřipravené společnosti. „Nejistota pana generálního ředitele v souvislosti s připraveností české společnosti akceptovat informace o nakládání s veřejnými penězi na Kavčích horách, je v zásadním rozporu s jeho sebevědomím v rámci podezření z bačování s penězi, které mu česká společnost svěřila v dobré víře, že s nimi bude nakládat hospodárně a efektivně,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz bývalý ředitel Slovenské televize Radim Hreha.

Všímá si také toho, o čem šéf ČT cudně mlčí. „Petr Dvořák pozapomněl zdůraznit, že filmoví a televizní tvůrci za jeho působení k České televizi vzhlížejí jako k bezedné studnici lehce získaných finančních zdrojů. Není proto nic jednoduššího, než každému umělci podmínit financování jeho produkce zveřejněním jeho finančních i nefinančních bonusů. Společnost, která zažila Bakalu, Koženého, Kocábův Trend či ProMoPro, je připravená na cokoliv, tedy i na zveřejnění Moravcova, Maxova i jiných příjmů stejně, jako příjmy ostatních členů managementu včetně honorářů různých umělců. Faktem však je, že drtivá většina příslušníků tuzemské televizní a filmové elity, včetně managementu ČT, není na ´takovou situaci´ skutečně připravena,“ dodává Radim Hreha.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

ZDROJ >>